Xiaomi, yeni ekran patenti ile gündemde

Xiaomi, kızaklı modeli Mi Mix 3 ile farklı tasarım anlayışı sayesinde kullanıcıların dikkatini çekti. Xiaomi tarafından yeni Mi Mix model için geliştirilen kayar ekran tasarımı sızdırıldı.

Xiaomi, kayar ekran tasarımı için patent aldı

LetsGoDigital tarafından sızdırılan patent Eylül 2020’de yayınlanan ekran patenti ile benzer özelliklere sahip. WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi) ve USPTO (Birleşik Devletler Patent ve Ticari Marka Ofisi) başvurularının ayrıntıları paylaşıldı.

Xiaomi, kayar ekran tasarımı için patent aldı

Mi Mix 4 modelinde kullanılacağı düşünülen ekran, Mi Mix 3’teki kızaklı yapıya benzer sistem ile karşımıza çıkıyor. Cihazın arka kısmına uzanan ekran, kızaklı sistem sayesinde aşağı inerek öz çekim kamerasının açılmasını sağlıyor. Ayrıca mıknatıs sistemi ile sabitlenen sistem, yanlışlıkla ekran kaymasının önüne geçiyor.

Arka kısmın yaklaşık yüzde 75’ini kaplayan ekran, kullanıcıların arka kamerayı kullanırken kendilerini görmesine olanak sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar, ikinci ekran olarak kullanılabilen arka kısımda farklı uygulamalar çalıştırarak cihazı daha verimli kullanabilecek.

Paylaşılan konsept tasarım, arka kamera dizilimi olarak Mi 10T Pro modelini baz alıyor. Henüz kamera detayı ile ilgili sızıntı olmadığı için varsayımda bulunan LetsGoDigital ekibi, cihazın Mi 10T Pro kamera dizilimi ile çıkma ihtimali olduğunu belirtiyor.

https://shiftdelete.net/xiaomi-kayar-ekran-tasarimi-icin-patent-aldi#galeri-2