Patent Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Buluşumu yalnızca Türkiye’de tescil ettirmek istiyorum bunun bir mahsuru var mı, yurt dışında üretilen aynı ürünü Türkiye’de satış yapabilirler mi?

Hangi ülkede patent tescili alınırsa koruma o ülkede sağlanır. Türkiye’de tescil alırsanız sadece Türkiye’de koruma sağlarsınız. Yurt dışında aynı üründen yapılmaya başlanmışsa yurt dışındakine bir şey yapamazsınız fakat Türkiye’de bu ürünün satışını engelleyebilirisiniz.


Patent Başvurusu Yurt dışına araştırmaya gönderiliyor. Bunun nedeni nedir bu şekilde yurt dışında da tescil almış olunmuyor mu?

Bu şeklide yurt dışında tescil alınmış olunmuyor. Bir buluşa Patent alınabilmesi için onun dünya çapında yeni bir ürün olması gerekir. Bu yüzden başvuru yurt dışına araştırmaya gönderilmektedir. Bunun için yurt dışında özel kuruluşlar vardır. Bu kuruluşlardan daha önce benzer yapılmış başvuru raporları gönderilmektedir. Farklı ülkelerde tescil almak için o ülkelere başvuru yapmak gerekmektedir.


Ekonomiyi düzeltmeye ilişkin bir düşüncem var. Bu düşünceme patent alabilir miyim?

Bir fikre ve düşünceye patent alınamamaktadır. Korunmak istenilen düşünce veya usul mutlaka üretilebilirliği olan bir projeye dayanmalıdır. Sanayi alanında üretilebilirliği olmayan veya üretilebilirliği ispat eden projeler olmadan bir fikre patent almak söz konusu değildir. Buna benzer mesela hiç piyasada yokken birisi yemek kitabı çıkarırsa buna patent alıp, başka kimsenin yemek kitabı çıkarması engellenemez. Fakat yemek kitabının içeriği fikri mülkiyete girer ve aynı yemek kitabını kimse çıkaramaz.


Bir buluşuma patent aldığım zaman ömür boyu koruma altına alabilirmiyim?

Patentlerin koruma süresi sınırlıdır. İncelemeli patentin koruma süresi 20 yıl , İncelemesiz patentin koruma süresi 7 yıl, faydalı modelin koruma süresi 10 yıldır. Bu süre uzatılamaz. Bu süre boyunca koruma sağlaması içinde patentin yıllık harcının yatırılması gerekmektedir. Koruma süresi biten buluş artık kamuya mal olmuş sayılır ve herkes tarafından kullanılabilir.


Yurt dışında üretilen fakat ülkemizde üretilmeyen veya ihraç edilmeyen bir ürün için patent alırsam tüm hakları bana ait olur mu?

Bu düşünce tamamıyla yanlıştır. Bir patent başvurusunda aranılan temel özelliklerden biri yeniliktir. Patent başvurusunda yenilik, ulusal bazda değil uluslararası bazda değerlendirilir. Ayrıca böyle bir işlem yapmak kendini haksız yere hak sahibiymiş gibi göstermeye çalışıldığından dolayı suçtur.


Buluşumu tescil ettirmek için başvururken nasıl yapıldığını tam olarak belirtmek istemiyorum, başkaları taklit edebilir. Mümkün mü?

Başvuru yaparken buluşun her özelliği özellikle detaylı anlatılmalıdır. Bu anlatım öyle açık olmalıdır ki bu kişide uzman bir kişi tarifnameden bakarak buluşu uygulayabilmelidir. Ayrıca Patent Enstitüsüne girişi yapıldıktan itibaren koruma süresi başlamış olan buluşlar daha sonra taklit edilmesi durumunda hukuksal yollarla engellenebilir. Bu konuda hiçbir kuşku taşınmaması lazımdır. Ayrıca buluşun detaylı anlatılması, taklit edilmesi ve hukuksal yollara başvurulması aşamasında benzerliği karşılaştırmada faydalı olacaktır.


Tescil Ettirdiğim patentim tüm ülkelerde koruma sağlar mı?

Her paten kendi ülkesinde tescillidir. Sizin Türk Patent Enstitüsü aracılığıyla tescil ettireceğiniz patentiniz sadece Türkiye’de koruma sağlar. Korunmasını istediğiniz başka ülkelerde varsa bunlar için çeşitli anlaşmalar vardır. Patent İşbirliği Anlaşması ve Avrupa Patent Sözleşmesi kapsamında istenilen diğer ülkelerde de koruma sağlanabilir.


Tescil almış olduğum Patentli ürünümü farklı boyutlarda ve renklerde de yapıyorum. Onlara da ayrı tescil almam gerekir mi? Yada farklı renk ve ölçülerde başkası yaparsa hukuksal olarak bir hakkım olur mu?

Bir patent başvurusu ile korunan bir buluş üzerinde ölçü değişikliği veya şekil değişikliği yapmak, o patentin korumasını aştığı anlamını taşımaz. Tescil ürünün ölçüsüz olarak kendisine alındığı için her türlü ölçü ve renkteki halini de koruma altına almış sayılır. Tekrar tescil alınmasına gerek yoktur ve bu şekilde taklit edildiğinde her türlü hukuksal hakka sahiptir.


Patent veya Faydalı Model tescilimi çocuklarıma bırakabilir miyim?

Patent Tescili alınabilir, satılabilir, kiralanabilir, haciz konulabilir, lisansla kullandırılabilir, teminat olarak gösterilebilir, miras bırakılabilir. Patent bir işletmenin demirbaş malı gibidir. Mal yerine geçtiği içinde nasıl ev ve arabalar çocuklara miras olarak kalabiliyorsa Patent tescili de kişinin çocuklarına veya şirketin varislerine bırakılabilir. Fakat koruma süresi bitiminde hak sahipliği ortadan kalkar.


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /var/www/vhosts/alipeker.com.tr/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /var/www/vhosts/alipeker.com.tr/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.