Marka Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Marka tescilini kimler yapabilir?

Marka tescilini marka başvurusu yapacak kişinin kendisi veya Türk Patent Enstitüsü siciline kayıtlı marka vekilleri yapabilir.


Marka tescili süresiz midir? Değilse ne yapmak gerekir?

Tescilli bir markanın koruma süresi 10 yıldır. Bu sürenin bitiminden 6 ay öncesinde ve cezalı harç yatırılarak 6 ay sonrasında markalar yenilenmekte olup bu sürenin geçmesinden sonra yenileme yapılmamışsa tescilli markanız düşmektedir. Markalar 10 yılda bir yenilendiği sürece sınırsız olarak koruma sağlarlar.


İsmime Patent almak istiyorum, nasıl yaparım?

Sattığınız mamullerin üzerine koyacağınız veya yaptığınız hizmet şirketinize vereceğiniz isim sizin markanızdır. Ve marka tesciliyle korunması gerekir. Patent bir buluşun korunmasına verilen isimdir. Marka tescilini yaptırmanız için gerekli olan belgeleri tamamlayarak bize başvurmanız halinde tescil işleminizi sizin adınıza yürütebiliriz.


Benim Markam zaten Ticaret Odasından tescilli Bu benim şirketimin adı…?

Marka tescili ile şirket unvanı birbirinden farklı şeylerdir. Şirket unvanlarında küçük bir değişiklik ile yeni bir unvan alınabilmektedir. Fakat marka tescillinde küçük değişiklikler markayı farklı saymaz yazılış veya okunuş olarak birbirine benzer markalar tescili engeller. Ayrıca ihracat yapmak, TSE almak ve bazı izin belgeleri almak için marka tescili yapılması zorunluluğu vardır.


Marka tescil Belgemi hemen alabilir miyim, bana acil lazım?

Marka Tescil Belgesi başvurudan yaklaşık 12-14 ay sonra gelir. Fakat Marka müracaat tarihinden itibaren Marka hakkınız korunmaya başlar. Eğer resmi bir işlem için gerekliyse Türk Patent Enstitüsünden markaya başvuru yapıldığını gösteren marka ön yazı alımı yapılabilir.


Marka Tescil Belgemi kayıp ettim, ne yapabilirim?

Kaybolan marka Tescil Belgesinin yenisi Türk Patent Enstitüsü tarafından çıkarılabilir. .


Markamın hiçbir faaliyet alanında kullanılmasını istemiyorum. Bunun için ne yapabilirim, başka marka tescilleri de almak istiyorum bunu yapabilir miyim?

Markanız sadece tescil ettirdiğiniz alanlarda koruma sağlar. Bir marka başvurusunda 3 sınıfa kadar tescil ettirme şansınız vardır. Ondan sonraki her sınıf için ek ücret ödemeniz gerekmektedir. Toplam 45 sınıfta da marka tescili yaptırabilirsiniz fakat 5 yıl süreyle kullanmadığınız alanlarda markanız dava yoluyla düşürülebilir. Onun dışında bir firma istediği kadar marka tescili yaptırabilir.


Başvuru Yaptıktan sonra markamın red gelme ihtimali var mı? Red gelirse yatırmış olduğum bedeller yanar mı?

Firmamız marka başvurusu yapmadan önce veri tabanından benzer marka olup olmadığı konusunda ücretsiz araştırma yapmaktadır. Fakat bu veri tabanı kabulü gelmiş markaları içermektedir. Yani kabulün 8 ay sonra geldiğini düşünürsek başvurudan önceki 8 aylık süreçte başka birinin yapmış olduğu marka gözükmemektedir. Bu sürecide takibe alabilmek ve riski azaltmak için Türk Patent Enstitüsünden resmi araştırma yapılabilmektedir. Eğer markaya red gelme durumu ortaya çıkarsa firmamız tarafından hizmet bedeli alınmaksızın yeni marka başvurusu yapılacaktır.


Marka tescili yapılmazsa ne olur?

Marka tescili yaptırmamak bir takım ticari riskler yanında ortaya çıkacak duruma göre cezai ve hukuki müeyyidelerinde gündeme gelmesine yol açabilir. Yıllarca kullanılan bir ismin değiştirilmesi gibi bir durum ortaya çıkabilir.


Tescilli bir markayı kullanmanın sonuçları nelerdir?

Tescilli bir markayı kullanmak 2 yıldan başlayan 4 yıla kadar çıkabilen hapis ve Milyarı aşan para cezalarını, malların toplatılmasını, maddi ve manevi tazminat ödenmesini gerektirebilir. Cezai ve hukuki yaptırımlar marka sahibinin şikayetine bağlıdır.


Marka tescilini çocuklarıma bırakabilir miyim? 

Marka Tescili alınabilir, satılabilir, kiralanabilir, haciz konulabilir, lisansla kullandırılabilir, teminat olarak gösterilebilir, miras bırakılabilir. Marka bir işletmenin demirbaş malı gibidir. Mal yerine geçtiği içinde nasıl ev ve arabalar çocuklara miras olarak kalabiliyorsa marka tescili de kişinin çocuklarına veya şirketin varislerine bırakılabilir.

Tescil Ettirdiğim marka tüm ülkelerde koruma sağlar mı?

Her marka kendi ülkesinde tescillidir. Sizin Türk Patent Enstitüsü aracılığıyla tescil ettireceğiniz marka sadece Türkiye’de koruma sağlar. Korunmasını istediğiniz başka ülkelerde varsa bunlar için çeşitli anlaşmalar vardır. Özellikle Madrid Protokolüyle pek çok ülkede marka tescili alınabilir.


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /var/www/vhosts/alipeker.com.tr/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /var/www/vhosts/alipeker.com.tr/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.