Endüstriyel Tasarım Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tescilimin Endüstriyel Tasarım mı, Patent mi olduğunu nasıl anlayacağım? 

Bulduğunuz şey piyasada var olan fakat şekil itibariyle değişik bir şeyse tasarımdır. Patent tescili alabilmesi için fonksiyonel bir farklılığın olması gerekmektedir. Tasarım tescilinde fonksiyonunun, malzemesinin bile önemi yoktur sadece görüntüsüne tescil alırsınız.


Bir tasarımım var tescil almak istiyorum, başkasının tescil alıp almadığını öğrenebilir miyim?

Tasarımlarda ürünlerin birebir karşılaştırılması ile yapılan bir araştırma sistemi mevcut değil. Araştırmalar firma bazında hem kendi veri tabanımızdan hem de Türk Patent Enstitüsünden resmi olarak yapılabilmektedir.


Ürünüm yurt dışında üretiliyor fakat Türkiye’de yapan kimse yok buna tescil alabilirmiyim?

Tasarımlar Yenilik karakteri olmadıkça tescil edilemezler. Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde tasarlanmamış, kamuya sunulmamış olması zorunludur. Bu süre 12 aydır. 12 aydan önce başkası tarafından dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmuş olması yenilik unsurunu ortadan kaldırır. Başvurunuza itiraz edilip yenilik unsuru taşımadığı kanıtlandığında başvurunuz red edilir.


Endüstriyel tasarımların koruma süresi ne kadardır?

Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip tasarımlar müracaat tarihinden itibaren 5 yıl süre ile koruma altına alınmaktadır. Bu süre beşer yıllık dönemler halinde yenilenmek kaydıyla 25 yıla uzatılabilir. (Yenileme talebi koruma süresinin sona erdiği ayın son gününden önceki 6 ay içerisinde yapılmalıdır. Eğer bu süre geçirilirse ek bir ücretin ödenmesi şartıyla tescilin sona erdiği günden itibaren 6 ay içerisinde yapılabilir.) İtirazlar ve bunların süreç üzerindeki etkileri hakkında detaylı bilgi için çekinmeden tarafımızla irtibat kurabilirsiniz.


Ürünümün daha önce piyasada olan veya Tescilli bir Tasarımla benzerliği nasıl anlarım?

Ürünleri yanyana koyduğunuzda aralarında çok az fark görüyorsanız o ürünler benzerdir. Veya bir tüketicin farklı dükkanlarda gördüğü bu ürünleri aynı ürün zannetmemesi gerekmektedir. Ürünlere bu şekilde bakılması gerekir. Ürün üzerindeki farklılıklar değil benzerlikler daha önemlidir.


Tescil aldığımız tasarımımızı taklit ederse ne yapmalıyız… ?

Tescil edilmiş veya tescil için müracaat edilmiş tasarım kanunen koruma altındadır. Taklit edilme durumunda hemen vekilinize danışınız. İhtar çekilerek firmanın üretimini durdurması istenebilir, mallar toplanabilir. Hala üretmeye devam ediyorsa maddi ve manevi tazminat talep edilebilir.

Her türlü tasarımıma tescil alabilirmiyim? 

Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip olmayan tasarımlar ile kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı tasarımlar koruma kapsamı dışındadır. Ayrıca, teknik fonksiyonun gerçekleştirilmesinde, tasarımcıya, tasarıma ilişkin özellik ve unsurlarda hiçbir seçenek özgürlüğü bırakmayan tasarımlara tescil alınamaz.

Endüstriyel tasarımlarda koruma ne zaman başlar?

Endüstriyel Tasarımlar Türk Patent Enstitüsü tarafından yenilik veya ayırt edicilik unsuru açısından incelenmediğinden başvurusu için gerekli evrakların tamamının Türk Patent Enstitüsü’ ne girişinden itibaren koruma başlar.


Türk Patent Enstitüsünde inceleme yapılmadığı için tescilli tasarımımın benzerlerini veya rakiplerimin başvurularını nasıl bilebilirim?

2 yolla bilebilirsiniz. Birincisi Türk Patent Enstitüsü Başkanlığı tarafınca her ay yayınlanan Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bültenine abone olmak ve oradan takibini yapmak. İkincisi bunu sizin adınıza yapması için bir vekille anlaşmak.


Bulduğum ürünün hem görünüşü hem de fonksiyonu diğer ürünlere göre değişik ve faydalı, hangi tescili almam lazım?

Bir ürüne hem Endüstriyel tasarım, hem de patent yada faydalı model tescili alınabilir. ürünün görüntüsüne Endüstriyel Tasarım Tescili, Fonksiyonuna da patent veya faydalı model tescili alınabilir.

 


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /var/www/vhosts/alipeker.com.tr/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /var/www/vhosts/alipeker.com.tr/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: limits in /var/www/vhosts/alipeker.com.tr/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /var/www/vhosts/alipeker.com.tr/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853
One comment

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.