Ege Üniversitesi’nden radyasyonu önleyen yeni ürün

Sağlık çalışanlarının kullandığı kıyafetlerde, radyasyonu önleyen kurşun yerine kullanılabilecek yeni malzeme geliştirildi. Türkiye’de ilk kez geliştirilen ve patenti alınan malzeme ticari kullanıma hazır hale getirildi.

Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü, sağlık çalışanlarının kullandığı kıyafetlerde, radyasyonu önleyen kurşun yerine kullanılabilecek yeni malzeme geliştirildi. Türkiye’de ilk kez geliştirilen ve patenti alınan malzemenin ürüne dönüştürülerek, kıyafetlerde kullanılması aşamasına gelindi.

Yeni malzeme konusunda bilgi veren Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Yurt Onaran, yaptıklarıyla çalışmayla radyoloji ve nükleer tıp alanında çalışan sağlık personelinin radyasyondan korunmak için kullandıkları zırhlama malzemelerdeki dezavantajların ortadan kalkacağını söyledi.

Koruyucu malzemelerin önemli bölümünün kurşun ve kurşun içerikli kompozitlerden yapıldığını belirten Onaran, “Bu malzemelerin ağır olmasından dolayı kullanılmalarında bazı ihmalkarlıklara neden olmaktadır. Ayrıca bu malzemelerde kullanılan kurşunun toksik etkisi ve kırılgan bir yapıda olması koruyucu malzemenin kullanım süresini kısaltıyor” dedi.

Tiroit koruyucu

Metal-polimer kompozit kullanılarak geliştirdikleri yeni malzemenin kurşuna kıyasla daha hafif ve esnek olmasının yanında en az kurşun kadar etkili zırhlama sağlayan malzeme olduğunu belirten Prof. Dr. Onaran, şöyle konuştu: Yeni ürünün radyasyon zırhlama testleri Türk Standartları Enstitüsü standartlarına uygun olarak yapıldı. Testler sonucunda bu malzemenin radyasyon zırhlama özelliğinin kurşunun yerine kullanılabilecek potansiyelde olduğunu tespit ettik. Ürettiğimiz malzemenin esnek ve şekil alabilen yapıda olması, giyilebilir koruyucu kıyafetlerin üretiminde ve kullanımında avantaj sağlayacaktır. Bu koruyucuların kurşuna göre 3’te 1 oranında daha hafif olması kullanım konforu sağlayacaktır ve radyoloji çalışanları daha rahat kullanabileceklerdir. Yeni geliştirdiğimiz ürünün patentini de aldık ve tiroit koruyucu olarak bir prototip üründe hazırladık.”

Yerli ve milli

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise, geliştirdikleri yerli ve milli malzemeyle Türkiye’nin dışa bağımlılığından kurtulacağına dikkati çekerek, “Ürünümüzün özellikle tıpta ‘x’ ve ‘gama’ ışınlarından koruyucu bir materyal olması ayrı bir önem arz ediyor. Çünkü biz ülke olarak bu materyallerin alımında dışa bağımlıyız ve döviz ödüyoruz” dedi. Yeni malzemenin bulunuşuna imza atan ekipte Prof. Dr. Fatma Yurt Onaran’ın yanı sıra Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü doktora öğrencileri Hale Melis Soylu ve Onur Alp Ersöz de yer alıyor. İzmir DHA